Slovo o pánskom prebaľovaní

Svet sa v týchto dňoch lúči s Barackom Obamom. S prezidentom, ktorý sa často a rád nechával zvečniť s deťmi. Preukázal dokonca istú zručnosť aj pri manipulácii s dvojičkami.

barack-obama-souza_3539945kjpg
V októbri minulého roka sa dal vyfotografovať s novorodencom pri príležitosti podpisu takzvaného Babies Act, podľa ktorého musia byť zavedené prebaľovacie kútiky aj na pánskych WC vo všetkých verejných budovách v USA. Lebo Ashton Kutcher sa vraj sťažoval. Bolo mu nepríjemné prebaľovať svojho synka na dámach, a tak napísal do Bieleho domu. Pochopiteľne, dámy taktiež isto vreli rozhorčením, keď boli pri umývaní rúk a naprávaní umelých mihalníc nútené trpieť Ashtonovu prítomnosť a vrážať doňho bokmi pri vychádzaní z úzkej chodby toaliet. Brrr.

Vráťme sa však z USA do našej zeme zasľúbenej a predstavme si, ako by to vyzeralo na Slovensku po schválení a podpísaní podobného Aktu pomsty. Modelová situácia: Šli sme s manželom a dieťaťom k policajtom vybaviť nové občianske preukazy. Dieťa sme so sebou vzali náročky. To aby sme si mohli v mašinke naťukať prednostné lístky v elektronickom poradovníku a nemuseli vyčkávať. Ukázalo sa však, že náš dômyselný plán stroskotal. Pred polhodinou totiž padol systém, a tak svorne spolu s ostatnými čakajúcimi hypnotizujeme striedavo dvere kancelárie a rovnako nehybný displej s poradovými číslami.

Dieťa už dojedlo všetky (3) polorozpadnuté piškóty, ktoré som vylovila z kabelky, prebehlo sa chodbou, trikrát sa vypýtalo na ruky a vzápätí dolu, keď tu zrazu ustrnulo, vypliešťajúc oči na nástenku s oznamami. Do tváre sa mu hrnie červeň. My dvaja s tatom už vieme, čo je vo veci. Nie, nášho syna nešokovala výška správneho poplatku na vybavenie cestovného pasu pre dieťa do dvoch rokov, ani nememoruje Šaňov PIN. Vo veci je niečo celkom iné. O chvíľu už ono niečo visí vo vzduchu spolu s nevyslovenou otázkou: Kto z nás dvoch?

Z kabelky vyťahujem plienku a vlhčené utierky, ktoré som prezieravo zbalila so sebou. Nakoniec, ide o fikciu, tak si môžem dovoliť trochu prikrášliť sivú realitu, no nie? "Je to na tebe, miláčik," podávam veci manželovi a on nechápe. Vzápätí si však spomenie na fotografiu predsedu vlády s batoľaťom na rukách pred pánskymi toaletami Úradu vlády, uverejnenú pri príležitosti prijatia takzvaného pultíkového zákona, schváleného v súlade s novou koncepciou nazvanou Socializmus s ľudskou tvárou, predstavenou na poslednom sneme vládnej strany. Alebo tak nejako sa tá koncepcia volala. Môj muž pochopil. Vystrúhal pohľad, v ktorom sa zračilo zdesenie, žiaľ a sklamanie zároveň:

the_prince__s_tale_by_morganadarkness-d3v15gujpg

Je to však statočný človek, a preto s hlasným povzdychom zakáša plienku za opasok, berie syna do rúk a s ukážkovým predpažením hodným stredoškolského telocvikára odchádza so synom smerom k pánskym toaletám, sprevádzaný účastnými pohľadmi okolosediacich. O chvíľu obaja miznú za dverami WC, čistučkého a voňavého, s nedávno privezeným novým prebaľovacím pultom. Ticho, veď vravím, že fikcia.

My ostatní sedíme a s napätím čakáme, čo sa bude diať. O chvíľu sa spoza dverí začnú ozývať nepríjemné zvuky. Ako keď rozbijete pokazené vajce. Nie, skôr ako keď omylom zjete pokazené vajce. Horšie. Ako keď omylom zjete pokazené vajce a zároveň na jedno zhnité stúpite, a pozeráte pritom v telke Beara Gryllsa, ako konzumuje omeletu z vajec, ktoré tiež nevyzerajú najčerstvejšie. Ak to vôbec sú vajcia. Cítim na sebe spýtavé pohľady. Pomrvím sa na stoličke, ale ostávam sedieť.

 Vzdychy a pazvuky z toalety sú čoraz nástojčivejšie. O niekoľko minút pozvoľna prechádzajú do dusivého kašľa, no ja stále zanovito sedím na zadku. Potom počujem, ako manžel v poryvoch kašľa s námahou slabikuje moje meno. Volá ma. Ľudia striedavo hľadia na mňa a na dvere toaliet. Napínavé spestrenie inak nudného čakana na občiansky sa vyvíja viac než zaujímavo. Viem, že ide do tuhého. Otcovské povinnosti sú jedna vec, ale ovdovieť v takom mladom veku, a ešte si aj celý život klásť za vinu manželovu zbytočnú smrť udusením...

Vo chvíli, keď sa už-už chystám vyraziť k toaletám, mi v kabelke zavrčí telefón. Volá manžel. Potrebujem pomoc. Je to strašné, prosím, musíš sem prísť! hlesne do telefónu chrapľavým hlasom. Všetci počujeme za dverami WC hlasné cinknutie, ako keď spadne na dlážku mobilný telefón. Na nič nečakám a razím si cestu k dverám. Bežte! volá na mňa jeden z čakajúcich, ktorého naša strhujúca plienková dráma úplne pohltila. Zachráňte ho!

Pribehnem ku dverám a vykopnem ich opätkom, tušiac za nimi omdletého manžela a dieťa ležiace na pulte bez dozoru. Vrútim sa dnu. Syn leží pokojne na prebaľovacom pulte takmer oblečený, iba nohavice má stiahnuté po kolená. Manžel sa jednou rukou opiera o pult a druhou si vehementne ovieva tvár. Ty si ho už prebalil? pýtam sa prekvapene. Nie, ale vyhrnul som okraj plienky, odpovedá s vážnou tvárou. Takýto pokakaný ešte v živote nebol, pozri sa a odpadneš, varuje ma.

Vyzlečiem synovi nohavice a rozbalím plienku. Ocko sa medzitým vzdialil do zadného kúta miestnosti, kde si rukou skrýva tvár a pod chvíľou nazrie na prebaľovací proces cez prsty. Konštatujem, že dieťa vykonalo štandardnú výkladku. Včera malo na večeru šošovicovú polievku a potom si dalo ešte kúsok čučoriedkového koláča. Kým synovi umývam zadok, ocko obetavo zbalí plienku do guľôčky, použijúc pri tom len necht palca a ukazováka ľavej ruky. Uznanlivo pokývem hlavou.

Z pánskej toalety vychádzame všetci traja vedno s triumfálnym úsmevom na perách. Divákom sa viditeľne uľavilo a nešetrili potleskom. Niektorí prišli statočnému oteckovi potriasť pravicou, padli slová ako survivor. Dokonca aj systém poradových čísel sa medzitým spamätal a nabehol. Nanešťastie, naše čísla vyvolali v momente, keď sme ešte boli na toalete. Musíme teda opäť k mašinke, zopakovať procedúcu od začiatku. Svorne dúfame, že náš syn má už na dnes padla.

P.S.: Táto fikcia pochádza z obdobia, keď sme ešte mali iba JEDNO dieťa, tata bol teda prebaľovač - začiatočník. Je nutné podotknúť, že v súčasnosti dotyčný prebaľuje dvoch zo svojich troch synov jedna báseň. Síce stále s rovnakou nevôľou v tvári, ale zase nevravím, že je to báseň radostná.

P.S.2: So záujmom budem sledovať, aký dopad bude mať Babies Act na bežný život Američanov.Či sa zvýši počet prebaľujúcich oteckov, alebo naopak, budú pánske toalety voľne prístupné dámam, asistujúcim pri tejto náročnej a život a zdravie ohrozujúcej činnosti. 
blog comments powered by Disqus